Eiropas Latviešu apvienība

ELA prezidija sanāksme 8.-10.12.2011. (zemāk TV3 sižets)

No 8. līdz 10. decembrim (2011. gads) Rīgā notika ELA prezidija sanāksme. Tās darba kārtībā bija ELA prezidija tikšanās un pārrunas ar vairākām Latvijas Republikas Saeimas un valsts iestāžu amatpersonām: Saeimas priekšsēdētāju Solvitu Āboltiņu, Saeimas Pilsonības likuma izpildes komisijas vadītāju Ilmāru Latkovski, izglītības ministru Robertu Ķīli, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kultūras ministri Žanetu Jaunzemi-Grendi, Rīgas Tehniskās universitātes rektoru Leonīdu Ribicki, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāju Innu Šteinbuku, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētāju Jāni Endziņu un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāju Andri Jaunsleini.

Saeimas priekšsēdētāja S. Āboltiņa ELA prezidija pārstāvjus informēja par paredzētajiem grozījumiem LR Darba likumā saistībā ar krievu valodas prasībām darba ņēmējiem un LR Pilsonības likuma grozījumiem par dubultpilsonību. Kritiskie jautājumi saistībā ar dubultpilsonību: Latvijas nepilsoņu bērni un Krievijā dzīvojošie tautieši. 2012. gada janvāra sākumā plānota konference par dubultpilsonību. S. Āboltiņa aicināja ELA aktīvi strādāt ar Saeimas komisijām, piemēram, Juridiskās komisijas Pilsonības likuma apakškomisiju, Darba un sociālo lietu komisiju, Izglītības komisiju. 2012. gada janvāra sākumā Saeimā notiks ārpolitikas debates un, gatavojoties tām, notiks konsultācijas ar nevalstiskajām organizācijām.

Ar Saeimas Pilsonības likuma izpildes komisijas vadītāju Ilmāru Latkovski ELA prezidija pārstāvji sprieda par dubultpilsonības jautājuma virzību Saeimā un par referendumu, kura iemesls – iespējamā krievu valodas statusa maiņa Latvijā.

Savukārt izglītības ministrs R. Ķīlis 2012. gada 9. un 10. janvārī plāno vizīti uz Lielbritāniju (darba kārtībā arī brauciens uz Īriju). Ministrs pauda gatavību runāt ar Lielbritānijas izglītības ministru par latviskās izglītības iespējām šajā valstī. R. Ķīlis lūdza ELA iesniegt priekšlikumus, kā veicināt latvisko izglītību latviešu diasporā Lielbritānijā un citās Eiropas valstīs.

Ārlietu ministrs E. Rinkēvičs ELA prezidija pārstāvjus informēja, ka tiks paātrināts darbs pie valdības diasporas politikas pamatnostādņu izstrādes (mērķis: 2012. gada jūnija beigas). Viņš arī aicināja ELA sagatavot informāciju par to, kā katrā valstī veidojas sadarbība ar Latvijas vēstniecībām, kas būtu jāuzlabo un kas apmierina.

Tikšanās laikā ar kultūras ministri Ž. Jaunzemi-Grendi bija jūtams, ka Kultūras ministrijas pārstāvji aktīvi strādā pie diasporas politikas veidošanas, piemēram, ministrijas amatpersonas vēlreiz plāno organizēt lielo sanākšanu ar diasporas pārstāvjiem 2012. gada jūlija vidū (iepriekšējā šāda tikšanās bija 2011. gada 16. jūlijā Rīgā). Pārstāvji no ELA ierosināja paredzēt atsevišķas sarunas ar uzņēmējiem un pašvaldībām, savukārt Kultūras ministrija aicināja ELA izmantot sociālām programmām paredzētos līdzekļus, piemēram, sadarbībā ar krīzes centru „Marta” izstrādāt plānu nabadzībā un nelaimē nonākušo latviešu repatriācijai uz Latviju. Kultūras ministrijas pārstāvji aicināja Eiropas latviešus aktīvi izmantot arī Amerikas latviešu fonda “Latvieši pasaulē” resursus. Jāpiebilst, ka Kultūras ministrei bijusi tikšanās ar Londonas latviešiem. Viņa solīja, ka aicinās arī citus valdības ministrus savu vizīšu ietvaros plānot tikšanās ar diasporu. No diasporas organizācijām tiek gaidīta palīdzība šādu tikšanās reižu organizēšanā un vadīšanā.

Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pārstāvjus interesē iespējas piesaistīt ārzemju (arī no latviešu diasporas) studentus, mācībspēkus un akadēmiskos ekspertus. ELA piedāvāja RTU izmantot Eiropas latviešu saziņas tīklu universitātes piedāvājumu popularizēšanai. Starp RTU rektoru L. Ribicki un ELA prezidija pārstāvjiem tika panākta vienošanās, ka RTU līdz 2011. gada beigām atsūtīs detalizētāku informāciju par savām vajadzībām.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, sekojot Rolanda Lappuķes priekšlikumam, 2012. gada marta beigās vai aprīļa sākumā Rīgā plāno organizēt konferenci par migrāciju, kurā viena no paneļdiskusijām tiks veltīta emigrācijai un diasporai. ELA prezidija pārstāvji pauda gatavību līdzdarboties šīs konferences sagatavošanā. Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja I. Šteinbuka atzīmēja, ka šobrīd Eiropas līmenī nepastāv diasporas politika, un izteica gatavību uz to vērst Eiropas Komisijas uzmanību.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvji pauda savu ieinteresētību atrast citās Eiropas valstīs kolēģus no radniecīgām organizācijām (kamerām). ELA prezidija pārstāvji informēja, ka ELAi saistoša ir informācija par uzņēmēju braucieniem uz starptautiskajām izstādēm un LTRK vajadzībām var tikt izmantots Eiropas latviešu saziņas tīkls.  Vēl ELA piedāvāja vienoties par kopīgu sadarbības memorandu, kurā tiktu atrunāti sadarbības jautājumi informācijas jomā un iniciatīvās, kas vērstas uz repatriācijas atvieglošanu (tajā skaitā uzņēmējdarbības vides uzlabošanā Latvijā). ELA ar LTRK ir plānots sarunas turpināt 2012. gada martā.

ELA prezidija pārstāvji, tiekoties ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētāju Andri Jaunsleini, lūdza viņu atsūtīt informāciju par Latvijas pašvaldību partnerībām ar citu Eiropas valstu pašvaldībām, kā arī informēt Latvijas pašvaldības par ELA aktivitātēm un aicināt tās uz sadarbību, lai kopā ar diasporas organizācijām un sadraudzības partneriem veicinātu latviešu diasporas intereses.

Informāciju sagatavoja:
Eiropas Latviešu apvienības prezidija priekšsēdētājs Aldis Austers un apvienības komunikāciju referente Lāsma Ģibiete.

Eiropas Latviešu apvienība. Reģ. nr. 40008157244. Adrese: Lāčplēša iela 29-5, LV 1011, Rīga. e-pasts: prezidijs@ela.lv.
Bankas rekvizīti: Swedbank Latvija, BIC kods HABALV22, IBAN numurs LV28HABA0551029318248.

© 2011 squa-D